איך לגדל צמחים בדירה

כיום, אין ספק שמגורים בדירה והאיכלוס ההולך וגובר בערים צפוי לעצב את חייהם של רבים מאיתנו. רובנו נעדיף להוסיף לסביבת המגורים שלנו את הטבע הירוק שיכול להתבטא בעציץ צומח. 

נכתב על ידי צמחמד

מודרניות וטבע​

על מנת לצמצם את הפער בין הרצון למודרניות ובין הצורך האנושי המולד שלנו לקיים קשרים עם הטבע, הביקוש לצמחים שיימצאו בסביבתנו המיידית הולך וגובר.

כל מי שבוחר לשלב צמח בדירה, במרפסת, בחלון ראווה או במשרד שלו יודע שאחת המשימות הבסיסיות היא לדעת איך לשמור על חיוניותו וחייו של הצמח.

נשאלת השאלה: האם אנחנו רוצים צמח שנחזיק בו שנים רבות או כזה שנצטרך להחליף כל כמה שבועות? שאלה נוספת היא האם נרצה צמח שנטפל בו ברמה בינונית או שאולי כדאי לגדל צמח עמיד שעם טיפול פשוט ונכון יחיה לצידנו שנים רבות?

אני רוצה לעודד אתכם לבחור באפשרות השניה, שהרי בסופו של דבר כאשר יודעים את ה- "איך" בגידול צמחים הדבר הופך די פשוט וכל אחד יכול.

לעתים, גידול צמחים בבית הוא המגע העיקרי שלנו עם עולם הטבע ומעבר ליתרונות הבריאותיים שנלווים להתעסקות עם צמחים ולתחביב הממשי שניתן לפתח דרכם, ישנה תמורה שמעצימה  את שמחת החיים שלנו, את ההתלהבות והפליאה כל פעם מחדש כשהצמח שלנו מצמיח ניצנים חדשים ורעננים ומאותת לנו שטיפלנו בו טוב.

הגורמים העיקריים שישפיעו על גדילתם והתפתחותם של צמחים הם אור, השקיה ודישון. גם למצע הקרקע ועונות השנה תהיה השפעה.

איך בוחרים מיקום לצמח?

רוב צמחי הבית מסוגלים להתפתח באור החודר לחדר כשהם ממוקמים בסמוך לחלון או לדלת זכוכית ללא קרינת שמש ישירה, חלקם יעדיפו קרינת שמש ישירה למספר שעות ביום ודרישה כזו תהיה מצוינת בתיאור תנאי הגידול של הצמח הספציפי.

מתי להשקות את הצמח?  

המים הכרחיים לקיומו של הצמח שלנו וההשקיה צריכה להיות בהתאם לגורמים המשתנים כמו תקופות השנה ומזג האוויר.

ביום יום, בודקים עם אצבע את שכבת הקרקע (האדמה) העליונה, במידה והיא לחה אין צורך להשקות ואם היא יבשה לגמרי בעומק של 2-3 ס"מ סימן שצריך להשקות. ניתן להשתמש במשפך ובעזרתו להשקות את פני השטח עד לנגירה, משמע שהמים יוצאים מחור הניקוז שבתחתית העציץ.

כיצד מדשנים את הצמח 

ההזנה בצמח למעשה נעשית בעזרת אור ומים בתהליך הפוטוסינתזה. הדישון שאנו מוסיפים הוא יותר כמו תוספות של ויטימנים ומינרלים לצמח.

הזמן המתאים לדישון הוא תקופת הצימוח בין מרץ לאוקטובר. בחורף הצמחים בתקופת תרדמה ואין צורך לדשן אותם.

הוספת חומרי דישון לקרקע שומרת על בריאותם וחיוניותם של הצמחים ומאפשרת להם להתפתח בצורה תקינה. לכל מוצר דישון יש הנחיות והמלצות בהתאם להרכבו.

לסיכום, עומדת לפנינו הזדמנות פשוטה וקלה לחוות שמחה מבן טיפוחים צמחי, שמחזיר לנו משוב מרענן.

לשיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
אימייל